Osie konstrukcyjne
Narzędzie |
Zestaw narzędzi |
Oś konstrukcyjna
|
Oznaczenia Architektura |
Za pomocą narzędzia Oś konstrukcyjna utworzysz siatkę osi konstrukcyjnych, złożoną z linii referencyjnych z aktywną funkcją snapowania. Siatkę taką można wykorzystać do precyzyjnego wyrównywania kolumn, ścian i innych elementów konstrukcyjnych rysunku. Siatka osi konstrukcyjnych składa się z jednej lub kilku sekwencji osi, złożonych z kolei z szeregu pojedynczych osi, ponumerowanych w tym samym inteligentnym systemie numeracji. Osie konstrukcyjne mogą być proste lub przybierać kształt polilinii. Osie można wstawiać pojedynczo w dowolnej pozycji, ale dostępne w narzędziu tryby rysowania ułatwiają ich równoległe lub prostopadłe rozmieszczenie względem siebie, a nawet umożliwiają wstawienie ich w układzie promieniowym.
Osie konstrukcyjne są obiektami płaskimi, które są zawsze wstawiane na płaszczyźnie aktywnej warstwy projektowej. Osie konstrukcyjne są widoczne na rzucie 2D/głównym, natomiast w widokach 3D wyświetlają się na płaszczyźnie warstwy projektowej, na której zostały narysowane. Osie konstrukcyjne można także uwidocznić w oknach widoku, jednak w przypadku okien rozwinięcia ścian wewnętrznych/elewacji, okien przekroju pionowego i okien detalu utworzonych z rozwinięcia ścian/elewacji można wyświetlić tylko te osie, które są prostopadłe do płaszczyzny widoku. Widok osi konstrukcyjnych w każdym oknie widoku można dostosować wedle własnych potrzeb bez wpływu na pierwotną definicję osi konstrukcyjnej w warstwie projektowej (zob. Widoczność siatek osi konstrukcyjnych w oknach widoku).
Osie konstrukcyjne można ponadto wyeksportować w formacie kompatybilnym z IFC. Zob. Eksport danych IFC do siatek osi konstrukcyjnych, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak eksportować osie konstrukcyjne i sekwencje osi do formatu IFC oraz jak uporządkować je w pliku, aby zapewnić optymalny wynik eksportu.